Slovenska čebelarska šola v Kambodži


Kako pomagati?


Čebelarska zveza Kambodže


Vse o čebelarjenju


Sodelujoči in donatorji

Slovenska čebelarska šola v Kambodži

Kje? Kambodža. Azija.

Povabilo v partnerstvo pri projektu
"Slovenska čebelarska šola v Kambodži"

V želji za večje mednarodno uveljavljanje slovenskega znanja in izkušenj nastaja v daljni Kambodži Slovenska čebelarska šola.  

Projekt Slovensko čebelarsko šolo v Kambodži podpirajo slovenski Rotary klubi, Čebelarska zveza Slovenije in predsednik republike Slovenije dr. Danilo Türk.

Mednarodni projekt predstavlja priložnost, za katero verjamemo, da se v takšni obliki ponudi zelo redko. V projektu čebelarji in rotarijci sodelujemo, ter ga organizacijsko in finančno spremljamo od začetka. Projekt ne potrebuje velikih finančnih vlaganj, ima pa izredno velik poslovni, marketinški in socialno-humanitarni potencial.

Izjemnost mednarodnega projekta je že to, da smo ga poimenovali s slovenskim imenom. To smo storili namerno, kajti slovensko čebelarstvo in kranjska čebela sta po svetu prepoznavna kot vrhunska. Čebelarstvo se je kot gospodarska panoga vsekakor razvilo predvsem zaradi slovenskih zanesenjakov – npr. Antona Janše (prva visoko strokovna knjiga o čebelah že v času cesarice Marije Terezije) in Petra Pavla Glavarja. Kranjska čebela – kranjica – pa je cenjena kot najbolj marljiva delavka. Z večstoletno selekcijo in novimi znanji je slovensko čebelarstvo postalo sinonim uspešne panoge. Čebela simbolizira slovenske potenciale v mednarodni delitvi dela – z znanjem čebelarjev majhna kranjica ustvarja presenetljivo dodano vrednost in zagotavlja produkte za ohranjanje zdravja, povečuje donose v agronomiji itd.

Projekt predstavlja tudi poslovno priložnost, da preko projekta vzpostavite poslovne vezi na tržišču v Kambodži, ki je bilo zaradi zgodovinskih okoliščin hermetično zaprto in neizkoriščeno skoraj 30 let. Več

25.01.2016Rust Fungus Coleosporium domingense

Rust Fungus Coleosporium domingense Zanimiva najdba, čebela na listu Plumeria Frangipani. Cvetove tega drevesa čebele naj nebi obiskovale, saj ne izločajo nektarja. Ponoči in v jutranjih urah sicer oddajajo močan vonj, ki privablja (zavaja)opraševalce vendar ne medi. Čebele so bile opažene nekaj dni zapored na listih rastline, katere je napadla plesen (Coleosporium domingense. To so zbirale in v koških kot cvetni prah nosile v panj.

02.01.2016Sladko presenečenje

Sladko presenečenje Pri čebelarjenju s *Azijskim* panjem z visokim pokrovom so sladka presenečenja pogosta. Panji, v uporabi na Tajskem, Vietnamu in verjetno še marsikje v Aziji imajo med sati in pokrovom cca 15 cm zračnega prostora. Iste pokrove uporabljamo tudi v Kambodži pri čebelarjenju s tremi nakladami, ker si razlagamo, da je zračni prostor dober zaradi visokih temperatur. Pokrov je delno izpostavljen soncu in se lahko kar pošteno segreje. No, ob primeru dobre paše ta prostor čebele v kratkem času zapolnijo in napolnijo z medom. Zamudno odstranjevanje, vendar v medenih nakladah je običajno tudi polno medu, sladko presenečenje torej.

30.12.2015Italijansko Slovensko sodelovanje v Kambodži

Italijansko Slovensko sodelovanje v Kambodži Čebele A.mellifera carnica in čebele A.mellifera ligustica družno polnijo satje z medom. Seveda v istem panju. Trenutno nimamo nobene čiste družine A. mellifera carnica, vendar se najdejo še vedno posamezne čebele, kot tudi troti.

26.06.2015Kamboška čebela krasila naslovnico revije BEE WORLD

Kamboška čebela krasila naslovnico revije BEE WORLD Na naslovnici pomladanske številke revije BEE WORLD je fotografija čebele Apis cerana, narejene v Pursatu v Kambodži. Svetovno priznano revijo s področja čebelarjenja izdaja IBRA (mednarodna čebelarska raziskovala zveza) s sedežem v Walesu, UK.

13.03.2015Bronasto priznanje Kamboška čebela.

Bronasto priznanje Kamboška čebela. V okviru Mednarodnega natečaja čebelarske fotografije Čebelarske zveze Slovenije v letu 2014 je 58 sodelujočih avtorjev iz 18 različnih držav (Slovenija 28 in ZDA 6. Po 4 iz Hrvaška, Madžarska. Po 2 sliki iz Latvija, Španija. Po 1 slika iz Avstrija, Bosna in Hercegovina, Egipt, Južnoafriška Republika, Kanada, Nemčija, Nova Zelandija, Romunija, Srbija, Rusija, Švedska, Ukrajina.) prispevalo 326 fotografij. Bronasto priznanje je prejel TOMAŽ OŠTIR za fotografijo A. mellifera carnica. Fotografije je bila posneta leta 2012 v Pursatu v Kambodži.

<  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  [ 11-20  21-24 ]  >